Wigilie klasowe
Wigilie klasowe
Wigilia (z łac. vigilia = „czuwanie”) w tradycji chrześcijańskiej oznacza rozpoczęcie obchodów świątecznych wieczorem, dnia poprzedzającego je. Taki sposób świętowania osadzony jest ściśle w żydowskiej rachubie czasu, w której początkiem doby jest zmierzch. W Kościele katolickim wigilia jest częścią każdej uroczystości (w tym niedzieli). Choć najważniejszą dla większości chrześcijan powinna być Wigilia Paschalna, to jednak najbardziej celebrujemy Wigilię świąt Bożego Narodzenia. Wtedy czujemy wyjątkową atmosferę, chcemy być z osobami nam bliskimi i spędzamy ten czas szczególnie uroczycie.
Uroczyście spędzali czas także nasi uczniowie podczas Wigilii klasowych, które zostały organizowane w ostatnim tygodniu nauki przed Bożym Narodzeniem.
Każda z klas spotykała się wraz z wychowawcą w oddzielnej sali. Było czytanie Biblii, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd oraz spożywanie pysznych choć postnych potraw, za których przygotowanie odpowiedzialność spadła na rodziców uczniów. Wigilijne stoły wyglądały wyjątkowo uroczyście, podobnie jak i sami uczniowie. W powietrzu czuć było świąteczną atmosferę.
Świetnie, że są dni, kiedy potrafimy odłożyć na bok wszystkie problemy i siąść razem przy wspólnym stole, uśmiechając się do siebie.
Ciekawostka
Słowo wigilia ma kilka znaczeń. Kiedy pisze się je wielką literą (Wigilia), oznacza dzień 24 grudnia poprzedzający Boże Narodzenie, kiedy małą literą (wigilia) – ‘uroczystą kolację przygotowywaną tego dnia’. Używa się go czasem w szerszym znaczeniu jako ‘dzień poprzedzający inny dzień’ i wtedy pisze małą literą (np. w wigilię ślubu).