Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości  Autyzmu

 

Dlaczego wszyscy w naszej szkole są ubrani na niebiesko? I dlaczego wszyscy spoglądają w niebo? Czy to zaćmienie słońca, masowy przylot bocianów na wiosnę albo kolejny przelot nad naszym krajem starlinków Muska? Tylko co to ma wspólnego ze szkołą w Bojmiu i dlaczego każde dziecko i nauczyciel mają na sobie błękitne stroje?!

 

Nie, to nie przelot starlinków, które widoczne są raczej w nocy, i nie masowe oglądanie migrujących ptaków. To obserwacja niebieskich balonów wypełnionych helem – symboli Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – które 4 kwietnia wypuściliśmy w niebo.

Poleciały w górę niezwykle szybko. Trudno było je śledzić wzrokiem, ponieważ znikały w okamgnieniu i po chwilce radości można już było o nich zapomnieć.

Nie można jednak zapomnieć o tym, czym jest autuzm. To z jego powodu to całe zamieszanie.

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe, które wpływa na rozwój i zachowanie społeczne człowieka, odbija się na jego relacjach z innymi ludźmi i postrzeganiu świata przez niego. Jest obecny wśród nas i nie trzeba się go wstydzić. Trzeba natopmiast edukować ludzi jak należy postępować z tymi, którzy cierpią na to zaburzenie.

Próbowali to zrobić uczniowie klasy V, którzy pod opieką pań Moniki Hardejewicz – Chomiak i Kamili Szufy przygotowali apel na temat autyzmu. Była to cenna lekcja dla wszystkich, która przykuła uwagę każdego ucznia. Spotkanie rozpoczęło się krótką videoprezentacją, a zakończyło wypuszczeniem niebieskich baloników w świat – na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem.

Bojmie znowu pokazało, że interesuje się losem innych ludzi,  zauważa problemy społeczne i nie chowa przed nimi głowy w piasek.