Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Mikołajki!!!

 

No i mamy 6 grudnia, a więc mikołajki. Uczniowie nie mogli się już doczekać, kiedy w końcu wręczą sobie prezenty. Każdy bowiem coś ,,zamówił” i ma nadzieję, że mali Mikołaje spełnią jego marzenie. I choć niektórzy nie wytrzymali i wypaplali, kogo wylosowali kilka dni wcześniej i komu kupowali upominek, każdy niecierpliwi się i zastanawia, co też znajdzie w świątecznej torebce przeznaczonej dla niego. Czy kupujący ,,trafił”? Czy dobrze zrozumiał, co chciałem?

W tym wszystkim nie to jest jednak najważniejsze. Niezwykle istotny jest fakt, że dzięki mikołajkom uczymy się jak sprawiać komuś przyjemność, uczymy się cieszyć radością innych. To dobra wprawka przed spotkaniem ze Świętym Mikołajem w Wigilię.

PS. Zgodnie z zasadami języka polskiego nazwy obrzędów- także mikołajek- piszemy małą literą (andrzejki, walentynki, mikołajki).

Podobnie – czyli znów małą literą – piszemy „święty mikołaj”, jeżeli mamy na myśli postać w czerwonym ubraniu z workiem na plecach, która przynosi prezenty (inny wariant pisowni to: „Święty Mikołaj”). Gdy mówimy o postaci historycznej, o świętym Kościoła katolickiego, piszemy: święty Mikołaj.

Łatwe?